Katarakt Nedir?

Katarakt, göz bebeğinin hemen arkasında bulunan ve görmemizi sağlayan doğal göz merceğinin zamanla saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir ifadeyle görmemizin sanki buğulu bir camdan bakılıyormuş gibi bozulmasıdır.


Katarakt Sık Görülen Bir Hastalık mıdır?

Katarakt, dünyada olduğu gibi ülkemizde de 50 yaşın üstünde önlenebilir körlüğün en önemli ve en sık rastlanan sebebidir.


Katarakt Neden Dolayı Oluşur?

Kataraktın en sık sebebi yaşın ilerlemesidir.

Ayrıca;

 • Şeker hastalığı
 • Göze alınan fiziksel travmalar
 • Göz tansiyonu ve üveit gibi göz hastalıkları
 • Uzun süreli kortizon tedavisi almak
 • Radyasyona maruz kalmak gibi sebepler de katarakt oluşmasına sebep olabilir.

Bebeklik ve çocukluk çağında da katarakt görülebilir. Doğumsal kataraktlarda en önemli etken annenin hamilelikte geçirdiği kızamıkçık gibi enfeksiyonlardır.
 

Katarakt Hangi Şikayetlere Yol Açar?

 • Görmede ilerleyici azalma
 • Işığa karşı hassasiyet (göz kamaşması)
 • Okuma zorluğu
 • Çift görme
 • Renklerde soluklaşma veya sararma
 • Gece görüşünde bozulma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
   

Kataraktın Tedavisi Nasıl Yapılır? Ameliyat Dışında Bir Tedavisi Var mıdır?

Katarakt, gözlük veya ilaç kullanılarak tedavi edilebilecek bir hastalık değildir ve kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur. Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt dışında görmeyi azaltan bir durum yoksa, katarakt ameliyatı yapılan göz eski görme kabiliyetine tekrar kavuşmaktadır.


Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde katarakt ameliyatları modern tekniklerin gelişimi ile iğnesiz, narkozsuz ve ağrısız olarak yapılmaktadır.

Katarakt tedavisi, mikrocerrahi gerektiren çok önemli bir ameliyattır. Hastanemizde katarakt ameliyatları FAKO yöntemiyle (halk arasında lazer olarak biliniyor) ve dikişsiz olarak yapılmaktadır. Bu yöntemde göz içine 2.2 ila 2.8 mm’ lik kesi yapılarak girilir. Saydamlığını kaybetmiş göz merceği, ultrasonik ses dalgaları yayan özel bir cihazla göz içerisinde parçalanarak temizlenir. Yapay ve katlanabilir özellikte mercek göz içine yerleştirilir. Kesi yeri küçük olduğu için dikiş atmaya gerek duyulmaz.

Ameliyat süresinin kısa olması, görsel sonuçlarının iyi ve iyileşme süresinin kısa olması FAKO yönteminin en önemli avantajlarıdır.

Ameliyatı yapan doktorun deneyimi, ameliyathane şartları, kullanılan cihazlarının modernliği ve göz içine konulan suni merceğin kalitesi ameliyatın başarısını doğrudan etkiler. Kalitesiz malzeme kullanılarak yapılan ameliyat sonucunda gözde ciddi sorunlar oluşabilir.


Ameliyat Ne Kadar Sürüyor?

Ameliyat süresi kataraktın yoğunluğuna ve tipine göre değişmekle birlikte ortalama 15-30 dakika sürmektedir. Ancak ameliyat öncesi göz hazırlığı ve ameliyat sonrası dinlenme süreleri dahil olmak üzere ortalama 3 saati hastanemizde geçirmeniz gerekmektedir.


Katarakt Ne Zaman Ameliyat Edilmelidir?

Ameliyat olmak için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek yoktur. Katarakt belli bir evreye ulaştığında ve hastanın görmesini rahatsız edici düzeyde engellediği zaman (okuma güçlüğü, televizyon izleme güçlüğü, araba kullanmada zorluk) ameliyat edilmelidir.

Bazen şeker hastaları gibi göz dibinin net olarak izlenmesi gerektiği durumlarda, bazen de göz tansiyonu ile birlikte kataraktın olduğu durumlarda ameliyata daha erken evrelerde karar verilebilir.


Katarakt Ameliyatını Geciktirmenin Bir Zararı Var mıdır?

Kataraktı çok ilerlemiş ve ameliyat olmayı geciktirmiş hastalarda ameliyatta problem çıkma ihtimali daha fazladır ve ameliyat süresi de daha uzundur.


Katarakt Ameliyatından Sonra Hastanede Yatmak Gerekir mi?

Ameliyat sonrasında hastanede kalmanız gerekmiyor, ancak ertesi gün sabah kontrol için gelmeniz gerekiyor.


Katarakt Ameliyatı Sonrasında Ne Kadar Süre ile İlaç Kullanılır?

Ameliyat sonrası yaklaşık 3 hafta süre ile steroidli ve antibiyotikli damlalar günde 4-6 defa olmak üzere kullanılır. Ameliyat sonrası kontroller 1.gün 1.hafta ve 1.ayda (gözlük muayenesi ile beraber) yapılır.


Hastanın İki Gözü de Aynı Gün Ameliyat Edilebilir mi?

Enfeksiyon ihtimali sebebiyle iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmamaktadır. Eğer diğer gözde ameliyat olacaksa bunun için en az 2 gün beklenmektedir.


Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Banyo Yapılabilir?

Ameliyattan bir hafta sonra duş yapabilirsiniz ancak gözünüzü ovuşturmamaya özen göstermelisiniz. 


Katarakt Ameliyatından Sonra Gözlük Kullanmak Gerekir mi?

Ameliyat sırasında göze takılan tek odaklı (monofokal) mercek sayesinde uzak görme net şekilde ayarlanır, hastaların büyük bir çoğunluğu uzak için gözlük ihtiyacı duymazlar.  Ancak yakını görmek için gözlük kullanmak gerekir. Eğer hasta tarafından tercih edilirse ameliyat sırasında göze çok odaklı (multifokal) mercek takılabilir ve hastanın yakını görmek için gözlük kullanması gerekmez.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*