Doğumsal Kataraktlar

Yeni doğmuş bebeğinizde veya çocuğunuzda katarakt olduğu tespit edilirse, saydam olması gereken gözün doğal merceğinin bulanık olduğu anlaşılmalıdır.
Doğumdan sonra tespit edilen kataraktlar, kalıtsal nedenler, annenin hamilelikte geçirdiği enfeksiyonlar, metabolik hastalıklar, diyabet, travma, göz içi iltihabı veya ilaç reaksiyonları gibi birçok nedenden dolayı olabilir.
Katarakta bağlı olarak bebeğinizin veya çocuğunuzun görmesi ciddi olarak azalabilir ve katarakt ameliyatı olması gerekebilir.

Çocuğumun katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Bu konudaki görüşler çocuklardaki katarakt ameliyatından sonra göz tansiyonu çıkması ve diğer bazı ameliyat komplikasyonlarının erişkinlere göre daha sık olmasından dolayı farklılık göstermektedir.
Bununla birlikte, bebeğinizin görme yeteneği ve derecesinin korunabilmesi için katarakt ameliyatının mümkün olan en kısa sürede yapılması gerekebilir.
Ameliyat gerektiren bir doğumsal katarakta müdahale etmek için en uygun zaman 6 hafta ile 3 ay arasındadır. Bebeğinizin katarakt ameliyatından sonra net görebilmesi için gözlük veya kontak lens takılması gerekecektir.
Erişkinden farklı olarak çocuğunuz 4 yaşına gelinceye kadar çoğu cerrah katarakt ameliyatı sırasında göz içi merceği yerleştirmez. Bunun temel nedeni, bu yaşa kadar göz içi merceğine bağlı sorunların görmeyi çok olumsuz etkilemesidir.
Bebeklerin ve çocukların katarakt ameliyatından sonra gözlük veya kontak lens numaraları çok sık değiştiği için yakın ve sık kontrolleri gerekebilir. Burada amaç zamanında gözlük veya kontak lens numarasını değiştirerek bebeğiniz veya çocuğunuzda ciddi göz tembelliğine engel olmaktır.