Gözde Lazer ile Kırma Kusuru Tedavisi

Lazer tedavisinin dünyada en yaygın kullanılan yöntemi Lasik tedavisidir. Bu yöntemde gözler damla ile uyuşturularak gözün kornea tabakasında bir kapakçık açılır sonrasında lazer ışınlarıyla göz bozukluğu düzeltilerek kapakçık kapatılır. Her göz için yaklaşık 4-5 dakika süren operasyon esnasında hasta acı hissetmez ve gözler bandajlanmadan tedavi edilir. Kişi tedavinin ertesi günü normal yaşantısına geri dönmektedir.

Lazer Tedavi Seçenekleri

Yüzeysel Tedavi (PRK-LASEK)
PRK tekniğinde gözün en ön saydam tabakası olan kornea epiteli alındıktan sonra lazer uygulanır. Epitel dokusu kendi kendine 3 günde iyileşir. LASEK tekniğin de gözün en ön saydam tabakası olan kornea epiteli seyreltilmiş alkol ile yumuşatılarak kaldırılmakta ve altta kalan kısma lazer uygulanmaktadır. Ardından epitel tekrar eski pozisyonuna yerleştirilmektedir. İyileşme 3 günde gerçekleşir.
LASIK
Mekanik bir bıçak vasıtasıyla kornea dokusundan bir kapakçık kaldırılıp, kapakçığın altındaki dokuya Excimer Lazer ışınları uygulanarak görme kusurunun düzeltilmesi yöntemidir.
İLASIK
intraLase lazer teknolojisi ve kişiye özel Excimer Lazer tedavisi olan Advanced CustomVue’nun kombinasyonu bir lasik yöntemidir.
İLASIK – PRK – LASEK Yöntemlerinden Hangisini Tercih Etmeliyim?
Dünyada en sık tercih edilen ve hasta açısından en konforlu yöntem İLASIK ’tir. İLASIK tedavisine uygun olmayan bazı gözlerde yüzey ablasyon tekniklerinden birisi (LASEK-PRK) seçilebilir. Bu tedavilerin dezavantajları iyileşme süresinin İLASIK tedavisine göre daha uzun olmasıdır.

İLASIK Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

İLASIK , lazer ile yapılan tedaviler içinde en güvenli olandır. İLASIKson on yılın teknolojik gelişmelerinin sonucu olup, lazer tedavisinde gelinen son noktadır. En son geliştirilen İLASIK en güncel ve ileri tedavi yöntemidir.
1. Adım: Kişisel Görme Dinamiğinizi İşitsel Görme Dinamiğinizi Ölçmek (Wavefront Ölçümü)
İLASIK uygulamasındaki ilk aşama Wavescan teknolojisinin de kullanıldığı bazı testler sonucu görme özelliklerinizi belirlemektir. Wavescan sistemi görme kusurlarınızın 3 boyutlu haritasını çıkarır. Her göz tıpkı parmak izi gibi bir diğerinden farklıdır. Dolayısıyla her lazer tedavisi göze ve kişiye özel planlanmalıdır. En başarılı sonuçlar ancak böyle elde edilebilir. Daha sonra Advanced CustomVue programı bu haritadan alınan bilgileri kullanarak gözlerinize özel kişisel tedavinizi tasarlar. Böylece lazer ışınları gözünüzdeki en ince ayrıntıyı dahi hesaba katarak programlanabilmektedir.
2. Adım: IntraLase ile Flep Oluşturmak
İLASIK uygulamasında intraLase adı verilen bir teknoloji kullanılır. intraLase yönteminde gözün saat camı gibi olan saydam kısımında flep (kapak) oluşturma işlemi tamamen bilgisayar kontrolünde ve bıçaksız olarak sadece lazer ışınlarıyla gerçekleştirilmektedir. Bir gözüne intraLase diğer gözüne bıçaklı yöntem uygulanan hastalar arasında yapılan intraLase araştırmalarda, hastaların uygulanan gözlerinden diğer gözlerine göre daha fazla memnun oldukları gözlenmiştir.
3. ADIM: Kişiye Özel Lazer Tedavisi
Bu adıma kadar Wavescan ile size özel tedavi tasarlandı ve en ileri teknik olan Intralase ile flep oluşturuldu, artık görmeniz İLASIK uygulamasının son basamağı olan Advanced CustomVue tekniği kullanılarak düzeltilebilir. Advanced CustomVue tekniği miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisine FDA onayı alınmış tek yöntemdir. Bu uygulamada, NASA tarafından geliştirilen odaklanma teknolojisi ile gözdeki en ufak dönme hareketleri tespit ve takip edilebilmekte, böylece lazer cihazı göze kilitlenerek tedavinin hataya yer vermeden planlandığı şekilde neticelenmesi sağlanmaktadır.

Yüksek Güvenilirlik ve Net Sonuç
İLASIK yönteminde kullanılan teknoloji son derece güvenilirdir. Bu yöntem ile binlerce hastanın tedavisi yapılmıştır.NASA ve Amerikan Ordusu, astronot ve savaş uçağı pilotlarına İLASIK tedavisi yapılabilmesi için onay vermiştir.Bu onay İLASIK yönteminin astronot ve pilot gibi mesleki olarak olağanüstü doğa koşullarına maruz kalan, çok güçlü ve özel görme kabiliyetine sahip olması gereken kişiler de dahi en iyi sonucu verdiğini göstermektedir.

Kimler İLASIK Olabilir?

-18 yaşın üzerinde olup gözlük ve kontakt lens kullananlar.
-Gözlerinde keratokonus, göz tansiyonu gibi göz hastalıkları bulunmayanlar.
-Diabet ve romatizma gibi sistemik hastalıkları bulunmayanlar.
-Göz kusuru en az bir yıldır değişmeyenler.
-Hamile ve emzirme döneminde olmayanlar.

ReLEx SMILE Lazer

ReLEx SMILE lazer en yeni yani 3. kuşak lazer refraksiyon cerrahisidir. LASIK’de lazer uygulayabilmek için büyük bir kesi gerekirken, bu kesi ReLEx SMILE’de 2 mm’ye kadar düşmektedir.
Bıçaksız lazer tedavilerinde bir devrim niteliği taşıyan ve özellikle yüksek miyoplarda oldukça iyi sonuçlar veren ReLEx SMILE tedavisinde bütün cerrahi basamaklar tek lazerde ve bıçaksız olarak yapılmaktadır. Femto LASIK yöntemine göre çok daha küçük kesi ile disk çıkarılması (lentikül) şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede yüksek numaralı hastaların güvenli tedavi, daha az batma, yanma, daha hızlı iyileşme ve daha az kuru göz problemi ile karşılaşma gibi avantajları da bulunmaktadır.
ReLEx SMILE lazer cerrahisi, VisuMax femtosaniye lazer kullanılarak gerçekleştirilir ve FDA tarafından onaylıdır. SMILE prosedüründe, cerrah korneada küçük, lens şeklinde bir doku (lentikül) oluşturmak için femtosaniye lazer kullanır. Daha sonra aynı lazerle kornea yüzeyinde küçük bir yay şeklinde kesi yapılarak cerrah bu kesiden lentikülü çıkarır. Minik lentikül çıkarıldığında, miyopi düzeltilerek kornea şekli değiştirilmiş olur. Kornea kesisi dikişsiz birkaç gün içinde iyileşir ve keskin görme çok hızlı gerçekleşir.

ReLEx SMILE Lazer Adayları Kimlerdir?

Aktif bir yaşam tarzınız veya işiniz varsa, SMILE sizin için LASIK veya benzer prosedürlerden daha iyi bir seçenek olabilir. Eğer oldukça aktif iseniz, yanlışlıkla kornea flep’ini yerinden oynatarak sorunlara neden olabilirsiniz. SMILE, korneada LASIK gibi bir flep kesmeyi içermediği için flep oluşturma sonrasında yaşanabilecek komplikasyonlar da devre dışı bırakılmış olur.
Bu sebeple aktif yaşam tarzına sahip kişiler ve profesyonel sporcular için ReLex SMILE Lazer yöntemi en uygun operasyon yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

ReLEx SMILE Lazer Kimlere Uygulanabilir?

-18 Yaş Veya Daha Büyük Olmalısınız.
-Son Bir Yıl Içinde Göz Numaralarınız Değişmemiş Olmalıdır.
-Miyopiniz -1.00 Ila -10.00 Dereceler Arasında Olmalı, Astigmatınız Ise -5.00 -Dereceden Büyük Olmamalıdır.
-Genel Göz Ve Kornea Sağlık Durumunuz Uygun Olmalıdır.
-ReLEx SMILE’ın Sizin Için Neler Yapabileceği Veya Yapamayacağı Konusunda Gerçekçi Beklentileriniz Olması Gerekir.

ReLEx SMILE Lazer Kimlere Uygulanamaz?

-Numaraları Değişmekte Olan Hastalar.
-Hipermetropi Hastaları (SMILE Ile Hipermetropi Tedavisi Çalışmaları Devam Etmekte; Ileriki Dönemlerde Hipermetropi Hastalarına Da Uygulanabileceği Düşünülmektedir.)
-18 Yaşından Küçük Olanlar.
-İyileşmeyi Etkileyebilecek Cilt Veya Başka Hastalıkların Mevcudiyeti.
-Aşırı Skar Veya Keloid Oluşumu.
-Kornea Dejenerasyon Veya Hastalığı Olanlar.
-İleri Glokom Hastalığı Olanlar.
-Görmeyi Etkileyen Bir Katarakt Rahatsızlığı Olanlar.
-Kontrolsüz Diyabet.
-Belirli Göz Enfeksiyonu Geçmişi Olanlar.
-Hamilelik Veya Emzirme Döneminde Olanlar.

ReLEx SMILE Lazer İşlemi Nasıl Uygulanır?

Ameliyat öncesi çok detaylı bir göz muayenesi ve tetkikleri sonucu öncelikli olarak göz yapınızın SMILE cerrahisine uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Ameliyat sırasında yaklaşık 27 saniye süren bir lazer prosedürü vardır. Gözlerinizi oynatmanızı engelleyen bir vakum halkası yerleştirilmesi sonrası lazer uygulanır ve doktorunuz kornea içinde oluşturulan parçayı sadece 2 mm olan bir kesiden dışarı çıkartır. Ameliyat sonrası kalan günde istirahat etmeniz önerilir.
Gün boyu sürecek olan sulanma, ışıklarda parlama ve gözlerde hassasiyet tamamen normal ve kullanılan damlalarla azalması sağlanmaktadır.

ReLEx SMILE Lazer’in Avantajları Nelerdir?

Korneal flep oluşturmak için büyük bir kesi oluşturulmadığı için flep dokusuna ait komplikasyonlar beklenmez. Ameliyat hemen sonrasında flep katlanma ve yerine oturmama gibi komplikasyonlar da beklenmez. Uzun dönemde de göz üzerine olabilecek herhangi bir travmada kapakçığın yerinden oynaması riski yok edilmiş olur. Daha az bir kornea kesisi oluşturulduğundan, kesilen sinir sayısı daha az ve his kaybına bağlı ortaya çıkan göz kuruluğu minimal seviyelere indirgenir. Yapıaln işlem neticesinde hasta görme konforuna tekrar kavuşmuş olur.
SMILE yüksek görme kusurlarında kullanılabildiği için (miyopta 10 , astigmatta 5 dereceye kadar) yüksek bir görme kalitesi sağlar. Bu derecelerin üzerindeki hastalarda ise işlem sonrası yine derece düşeceği için hasta memnuniyet sağlanacaktır.

Lazer Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullananların ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakmış olması gerekmektedir.