Glokom (Göz Tansiyonu Hastalığı)

Glokom, genellikle göz içi basıncının artması sonucu görme sinirine zarar vererek görme azalması ve körlüğe neden olan bir hastalıktır. Buna rağmen, erken teşhis ve tedavi ile gözlerinizi glokomun neden olabileceği ciddi görme kaybı ve körlüğe karşı koruyabilirsiniz.

Glokom Belirtileri Nelerdir ?

Sinsi bir hastalık olduğu için aylarca şikayetiniz olmayabilir.
•Tedavi olmayan glokom hastalarının zamanla yan görüşlerinde azalma olur ve sanki tünelden bakıyor gibi görüş alanları daralır. Bu durum oldukça tehlikeli olup beklenmedik kaza ve yaralanmalara neden olabilir.
•Araba sürmeniz oldukça zorlaşabilir. Hastalık daha da ilerlediğinde uzak görüşünüz de belirgin olarak azalır ve görme kaybı oluşur

Glokomu Nasıl Teşhis Ediyoruz?

Günümüz göz hekimliğinde ancak modern cihazlarla yapılan ayrıntılı muayene ve testlerle glokom tanısı kesin olarak ortaya konabilir.
Göz tansiyonu yüksekliği olan bir kişide özel büyütücü mercekle görme siniri muayenesi rutin olarak yapılır ve glokom açısından şüpheli bir görüntü varsa anlaşılır.
Fakat, kesin olarak glokom tanısı koymamızı sağlayan testler aşağıdaki gibidir.
Görme Alanı Testi
Yan görüşümüzün sağlıklı olup olmadığını ve eğer kayıp varsa bunun glokom belirtisi olup olmadığını söylememize yardımcıdır.
OCT (Retina ve Görme Siniri Tomografisi)
Görme sinirinin topografik yapısı yanında sinir lifi tabakası ve ganglion hücre tabakasının (görme sinirini oluşturan hücreler) kalınlığını ölçüp benzer yaşta sağlıklı kişilerle karşılaştırarak, görme sinirinin hasar gördüğünü veya sağlam olduğunu kesin olarak gösterir. Bu cihaz günümüzde glokom ve retina hastalıklarında vazgeçilmez bir teşhis yöntemi olarak kabul edilmektedir.
Pakimetri ile kornea kalınlığı ölçülerek göz tansiyonunun gerçek değerinin kaç olduğu anlaşılır.

Göz Tansiyonu İçin Kimler Risk Altında ?

Her insanda glokom hastalığı ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazıları glokom için daha risklidir:
•Ailesinde glokom hastası olanlar en yüksek riskli kişilerdir.
•Göz içi basıncının normalden yüksek olması
•Sigara içme
•Miyopi
•Diyabet
•Uzun süreli kortizon tedavisi
•Migren
•Retina damar tıkanıklığı
•Göz içi iltihabi hastalığı
•Göz yaralanmaları

Glokom (Göz Tansiyonu Hastalığı) Tedavisi

Hastalığın ilerlemesini engellemek için erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın ve hastanın durumuna göre, ilaç tedavisi veya lazer tedavisi ve cerrahi tedavi seçeneklerinden biri veya birkaçı takibimiz sırasında önerilebiliyoruz.
Genel olarak, maksimum ilaç tedavisine yanıt vermeyen durumlarda kesin sonuç almak için cerrahi tedavi tercih ederiz. Cerrahi tedavinin amacı göz içi sıvısının gözü rahatça terk edebileceği yeni bir kanal oluşturmak veya akıma engel olan gözenekli dokunun bir şekilde by-pass edilmesini (atlanmasını) sağlamaktır.
Bu amaçla son yıllarda çok farklı ve yüz güldürücü cerrahi tedavi yöntemleri ve implantlar uygulamaya girmiştir. Bu konuda mutlaka bize danışınız ve bu yeni cerrahiler konusunda bilgi alınız. Ancak bütün tedaviler ameliyat öncesi görmenizi korurken glokomdan dolayı daha önce kaybedilen görmeyi geri getirmezler.

Göz Tansiyonunuz Var ise Ne Yapabilirsiniz ?

•Öncelikle ailenizde glokom hastalığı olan varsa, riskli olup olmadığınızı anlamak için OCT gibi modern cihazlarla kapsamlı bir göz muayenesi olmanız çok önemlidir.
•Glokom tedavisi görüyorsanız, mutlaka glokom ilacınızı her gün düzenli olarak doktorunuzun önerdiği şekilde almalı ve düzenli olarak göz kontrollerine gitmelisiniz. Glokomun başlangıcında göz tansiyonunu düşürmek, hastalığın ilerlemesini yavaşlatır ve görmenizi korur.

Glokom ile İlgili Sık Sorulanlar

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?
Sağlıklı bireylerde 21 mmHg olabilir. Ancak görme siniri tomografisi ile görme sinirinin sağlıklı olduğu ispatlanmalıdır. Çünkü bazen göz tansiyonu normal olsa bile glokom hastalığı olabilir. Bunun adı normal basınçlı glokomdur.
Göz Tansiyonu Artmadan da Glokom Olabilir mi ?
Evet. Göz tansiyonu normal sınırda olsa bile glokom (görme siniri hasarı) olabilir. Bu durum düşük tansiyonlu veya normal tansiyonlu glokom olarak bilinir.
Göz Tansiyonu Artışı Her Zaman Glokoma Neden Olur mu ?
Hayır, göz tansiyonu artması her zaman glokoma neden olmayabilir. Çünkü, herkesin ve ger gözün dayanabileceği göz tansiyonu seviyesi aynı değildir. Belirli bir göz tansiyonu seviyesi sizin için yüksek olabilirken başkası için normal olabilir. Yani, görme sinirinizin zarar görmeden tahammül edebileceği basınç seviyesi insanlar arasında farklılık gösterdiği için, OCT (retina ve görme siniri tomografisi) gibi modern cihazlarla yapılacak ayrıntılı göz muayenesi çok önemlidir.
Göz Tansiyonu Baş Ağrısı Yapabilir mi?
Göz ve kaş üstünde ağrı yapabilr. Bunun göz muayenesinden sonra göz tansiyonuna bağlı olup olmadığı anlaşılır.
Göz Tansiyonu Olanlar Ne Yapmalı?
Kilosu fazla ise vermeli, damar hastalıkları var ise tedavisini yaptırmalı ve doktorun verdiği tavsiyelere uymalı.
Göz Tansiyonu Olanlar Ne Yememeli?
Damar sertliği yapacak yiyeceklerden uzak durmalı. Sigaradan uzak durulmalı. (primal faktördür) Akdeniz mutfağı ile beslenilmeli.
Glokom, Görme Sinirine (Optik Sinir) Nasıl Zarar Verir?
Gözün ön kısmında göz içi sıvısı sürekli olarak üretilir ve belirli bir hızda gözenekli bir dokudan geçerek önce toplayıcı kanal sistemi ve sonra gözün etrafındaki toplar damar sitemine akarak gözü terk eder. Glokom denilen göz içi basıncı artmasına bağlı hastalıkta ise, göz içi sıvısı gözenekli doku içinden normale göre daha yavaş olarak aktığı için zamanla birikerek göz içi basıncını artırır. Artmış göz içi basıncı da görme sinirine hasar vermeye başlar. Sonuçta görme siniri hasarına bağlı görme kaybı ve körlük oluşabilir. Bu nedenle göz tansiyonunu kontrol etmek çok önemlidir.
Göz Tansiyonu Ne Zaman Ölçülmeli?
Daha önce hiç muayene olmadı iseniz mutlaka bir kez detaylı muayene olmalısınız. Sonuca göre eğer sağlıklı iseniz yılda bir ölçüm yeterli.
Göz Tansiyonu Olan Lens Kullanabilir mi?
Evet, kullanabilir.
Göz Tansiyonu Krizi Nedir?
Ani gelişen şiddetli göz ağrısı ve görme kaybı ile ortaya çıkan acil bir durumdur. Bu nedenle en yakın göz hekimine gidilmeli ve en kısa sürede acil göz krizi tedavisi uygulanmalıdır.
Glokom Çeşitleri Nelerdir?
Temel olarak açının açık olduğu ve kapalı olduğu tip olarak iki türdür. En temel başlangıç noktası budur.