Gözlerimiz dünyaya açılan ve oradan aldıklarıyla ruhumuzu besleyen kapılarımız. Vücudumuzda en önemli işlevlerden birine sahip olan bu organ hakkında aslında çok az bilgi sahibiz; Mesela gözünüzün ağırlığının ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Ya da grinin kaç tonunu algılayabildiğinizi? Gözünüzün yalnızca kahverengi bir tabakayla kaplı olduğunu ve gerçek renginin mavi olduğunu? Gözler hakkında daha önce hiç bir yerde duymadığınız gerçeklerle şaşırmak ve arkadaşlarınızı şaşırtmak için hazır mısınız? İşte çok şaşıracağınız, gözlerinizle ilgili bilmediğiniz gerçekler:

İnsan gözünün korneası köpekbalığının korneasıyla oldukça benzer yapıdadır. Bu nedenle köpekbalığından insana kornea nakli yapılabilir.

Bütün bebekler doğduklarında renk körüdür.

Eğer gözleriniz mavi renkliyse, dünyadaki mavi gözlü olan tüm bireylerle genetik bir bağlantınız bulunmaktadır.

Tek bir gözde ışığa karşı duyarlı olan 107 milyon hücre bulunur.

Kahverengi gözler, gözdeki mavi pigmentlerin kahverengi olanların altında kalması nedeniyle kahverengidir ve bu nedenle lazer operasyonuyla kahverengi gözleri tamamen maviye çevirebilmek  mümkündür.

Kadınların %2 sinde nadir görülen bir gen mutasyonu sebebiyle çift retina bulunur ve bu, ekstra 100 milyon rengin daha algılanabilmesini sağlar.

İnsan gözü yalnızca kırmızı, mavi ve yeşil rengi algılayabilir. Görülen diğer renkler bu üçünün kombinasyonundan oluşur.

Parmak izi 40 farklı özelliği barındırırken bu sayı retinada 256’dır. Bu nedenle yüksek korumalı yerlerde parmak izinden çok retina taraması yapılır.

Gözler çabuk iyileşir. Uygun bakım sağlandığında, retinadaki bir çiziğin düzelmesi ortalama 48 saat gibi bir sürede mümkündür.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*